Egy lakás az mindig költségekkel jár. Ezt nem árt az eszébe vésni annak is, aki csak a vagyont vagy éppen a pénzcsinálási lehetőséget látja benne. Egy lakásra költeni kell, áldozni, fenntartani az életszínvonalát műszakilag és esztétikailag egyaránt. A téli időszak főleg kritikus tud lenni. Vannak szerencsésebb ingatlanok, ahol nem kell aggódni, hogy túlságosan le fog hűlni a lakás.
Mi a gond azzal, hogy ha egy lakásban tartósan hideg van?
Azon kívül, hogy a társasházban a szomszédok kígyót és békát mondanak majd ránk, nem tesz jót semmilyen műszaki berendezésnek és a lakás műszaki állapotának sem. Magyarul gyorsíthatja az avulást, gyakoribbá válhatnak hibajelenségek. Társasházi lakások esetében a fagykár igen ritka. Nem lehet azt mondani, hogy nem létezik, de igen egyedi és speciális lakás kell hozzá, hogy mondjuk vízcsövek fagyjanak szét, na és persze kemény tél. Ilyen eset lehet, ha van külső csap például valamilyen kertkapcsolatos lakás esetében. Egy ilyen külső csapot nem szabad elfelejteni téliesíteni.
Ettől még akadhat egy-egy nagyon nagyon hideg társasházi lakás, ahol a kemény mínuszok vízcsövek szétfagyását okozhatják. Ezért is javasolják általában, hogy a lakásokra oda kell figyelni és nem szabad hagyni, hogy 15-16 foknál hidegebbre legyen benn.
Temperáló fűtésnek is hívják ezt, amit könnyű beállítani olyan lakásokban, ahol termosztáttal állíthatjuk be a hőfokot.
Az elmúlt 10 évben épült társasházakban gyakori a házközponti fűtés, ahol például nincs semmilyen hőfokszabályzó, egyedül a radiátorokon lévő szelepen lehet állítani a víz keringési sebességét. Ezeken is van egy minimum állás, hópehely piktogrammal, ami éppen elegendő tud lenni ahhoz, hogy a lakásban semmilyen baj ne legyen. Bár ezek a zárt lépcsőházak általában melegek, ettől függetlenül nem teljesen egyformák. Belépve azonnal érezhető mely házban kell inkább fűteni, ha a lakásunk üresen áll fűtési időszakban.
Ahol érezhetően hűvös van, ott jobb nem lezárni a fűtésmérőnől a fűtést, miközben ez egy elég tipikus jelenség, ha ilyen házban egy lakás nem lakott.
Spórolni akarunk
Konvektoros, különböző villanyfűtéses lakások tulajdonosainak sem árt ha bekapcsolják a fűtést, bár pont az ilyen fűtéssel rendelkező lakásoknál jóval gyakoribb, hogy hagyják őket lehűlni és nem foglalkoznak a temperáló fűtéssel. Spórolni akarunk, majd a másik oldalon lehet, hogy ezzel sokkal nagyobb bajt okozunk saját magunknak később.
Főleg kiadó lakásoknál rossz szokás, hogy még az átadás, vagyis a költözés előtt sem fűtik fel a lakást a bérlőnek, nehogy a tulajdonost terhelje a lakás felfűtési költsége.
A levegő hamarabb melegszik fel, mint a falak, a hidegen falakon lecsapódik a pára és már indul is a penészesedés, ami éppen október-november körül jelenik meg minden lakásban, ahol csak megfelelő környezetet talál magának. A bérbeadó meg azzal jön, hogy ez a lakás előtte sosem penészesedett, biztosan a bérlő hibája. Benne van a pakliban, hogy a bérlő is ludas lehet, de lakástulajdonosként legyünk arra felkészülve, hogy egy lakást késő ősztől fűteni kell, ha lakják, ha nem. Nem egyformán, de ezzel a költséggel is számolnia kell azoknak a tulajdonosoknak, akiknek valamiért üresen áll a lakásuk.
Távhős, elsősorban panellakásoknál, ahol mérők vannak a radiátorokon is szokás lett a radiátorok elzárása, hogy a mérők ne mérjenek. Egy panellakásban akár több olyan cső is mehet, ami akkor is meleg, ha egyébként minden radiátor zárva van. Ez is a jól ismert hőveszteségnek a része, amit mindenkivel kifizettetnek, nem csak azt a fogyasztást, amit a mérők mutatnak. Majd jön az elszámoló számla, a fűtésszezon után általában, ami vitára okot adhat, ha időközben bérlő költözött a lakásba. Ha nem használjuk a lakást egyáltalán, csak hagyjuk porosodni, azt is lehetne mondani, hogy azt csinálunk, amit akarunk, a mi számlánkra megy minden rossz döntés. De ha hasznosítjuk, bérbeadjuk, akkor is vállaljuk minden rossz döntésünknek a költségét, ne próbáljuk meg a bérlőre terhelni és közben kifogásokat keresni.
Képek: Ingatlanműhely
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely