Az MNB-t nem zavarja a 350 Ft-os euró, a közel 320 Ft-os dollár és 330 Ft-nál is drágább svájci frank árfolyama. Pedig kiadhatna azzal kapcsolatban is árfolyamelvárásokat, fenyegetőzve, hogyha a devizapiac nem teljesíti az MNB árfolyamcélját ebben a rendkívüli helyzetben, akkor az államot kéri meg, hogy hatósági devizaárfolyamokról hozzon törvényt, irgum-burgum. Nem foglalkozik azzal sem, hogy a Budapesti Értéktőzsde értékének egyharmadát veszítette el az elmúlt egy hónapban. Nem fenyegeti az MNB a magyar tőzsde szereplőit, hogyha nem az általa elfogadhatónak tartott részvényárfolyamokon kereskednek a szereplők, akkor bizony az állam majd törvényt hoz a fixáras részvényárfolyamokról is. Nem, az MNB gyakorlatilag a teljes hitelezést szeretné leállítani azzal, hogy fizetési moratóriumot hirdet 2020 végéig. Előrevetítve, sőt nyomatékosítva az optimistán kétkedőknek is, hogy itt nem néhány hét alatt megoldódó problémáról van szó. A teljes vállalati és lakossági hitelezést kockáztatva ezzel.
Mert első hallásra nagyon humánusnak tűnik ez az intézkedés. De, akinek folyamatban van most a hitelelbírálása bármilyen ügyből kifolyólag, az bizony elkezdhet aggódni. Ugyanis jelenleg úgy néz ki, hogy 2020-ban a bankok nem kérhetik sem a jelenlegi, sem a leendő ügyfeleiktől, hogy törlesszék a tartozásukat.
Az MNB azt várja el a bankoktól, hogy úgy folytassanak hitelezést idén, hogy közben az adósok fizetőképességi bizonytalansága ne legyen a hitelszerződés része
Komoly ellentmondás ez. Az egy dolog, hogy évekig a hitelezés legnagyobb kockázatának a változó havi törlesztőrészletet gondolták. Akárki is mondta, hogy a hitel visszafizetése minden esetben kockázatos, ha fix a havi törlesztő, ha nem, őt óvatosan melegebb éghajlatra küldték. Most, amikor a munkanélküliség a hitelfelvételnek és a hiteltörlesztésnek a legnagyobb kockázata, az MNB ezt a kockázati tényezőt bagatelizálja el, fenyegető és lekezelő stílusban, mint valami pszichopata diktátor.
A mai ajánlásában nem egyszerűen fizetési moratóriumot hirdet az MNB a lakossági hitelpiacon, hanem utasítja is a bankokat, hogy közben folytassák a hitelezést
Ez egy súlyos és megbocsáthatatlan ellentmondás, és a bankokra nézve az egyik legnagyobb fenyegetés is.
Az MNB elvárja az alacsony kamatokat a kedvező hitelezési feltételeket, pedig a jelenlegi rendkívüli helyzetben pont a készpénz értékelődik fel. Tehát ma kölcsönadni csak és kizárólag magasabb kamatra éri meg, mert a kamatok a mindenkori kockázatot fejezik ki. Ha a kockázatok nőnek, úgy a kamatoknak is növekedni kell.
A kereskedelmi bankok tőkéjével és a magántulajdonú bankbetétesek pénzével játszik az MNB, mindenhatónak képzeli magát, további fenyegetést jelentve a devizapiacra, a tőzsdére és persze mindenkire, aki fizetőképes és hitelképes tud maradni 2020-ban is
Bank nem lesz Magyarországon, aki hitelezni akarna ilyen arrogáns és szélsőséges jegybank mellett, ami összekeveri Magyarországot a Kínai Népköztársasággal. A „keleti nyitás” nem azt jelenti, hogy importáljuk a népköztársaságot is. Az MNB Magyarország gyenge láncszeme és láthatóan szimpatikus számára az az államberendezkedés, amivel Magyarország 1989-ben végleg leszámolt. A rendkívüli helyzetre hivatkozva sincs több joga az MNB-nek, mint máskor. De itt is igaz a mondás, hogy bajban ismerszik meg az ember. Az MNB nem a barátunk, bármennyire is annak akar látszani.
Forrás: mnb.hu
– A Magyar Nemzeti Bank azonnali lépéseket tesz a lakosság megsegítésére, Megjelent: 2020. március 18.
Kép: Instagram
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely