A lakások berendezése lehet áldás és átok is. Minél nagyobb egy lakás annál könnyebb berendezni nálunk. Fontos, hogy nálunk, mert a mi lakberendezési szokásaink alapvető tulajdonsága, hogy külön-külön gondolkodunk különböző funkciókról. Ha hálószoba, akkor ágy vagy nappali, akkor kanapé például. Ebből születtek meg az ágyazható kanapék, amikor a kanapé tölti be az ágy funkcióját is. Funkcionálisan gondolkodunk a lakásainkról, azok belső tereiről. A lakberendezési áruházak, boltok, stúdiók is pontosan ezeket az igényeinket szolgálják ki. Különálló bútordarabok minden mennyiségben, amiknek egy közös tulajdonsága van általában, hogy térre van szükségük. Ahogy megy össze a lakásunk, a berendezni kívánt tér, annál jobban szembesülünk ennek a lakberendezési szokásnak a korlátaival.

Egy kisebb lakásban is szeretnénk minden olyan funkciót, amit egy nagyobban ma már. Étkező, dolgozó, nappali, háló, tároló(k), hogy csak a legfontosabbakat emeljük ki. A tér mellett a lakásunk elosztása is fontos. Két lakás négyzetméterben lehet közel azonos, akár teljesen egyforma is, ha az elosztási különbségek miatt az egyik jobban/könnyebben berendezhető, mint a másik. Nem csak a használt lakások esetében vakarhatjuk a fejünket, de még új lakások esetében is. A lakások berendezését ritkán tervezzük el előre. Megvesszük tervezőasztalról/látványtervek alapján. Átvesszük a kulcsokat és jöhet a kérdés, hogy ezt most mégis hogyan fogjuk berendezni?

A kisméretű lakások elég tipikusak Magyarországon, a nehezen berendezhetőek meg pláne. Ajtók, ablakok, fűtőtestek és ami még izgalmasabbá tudja tenni a lakberendezést, a nappaliban elhelyezett konyha. Ha pedig csak egyszobás a lakás, akkor a konyha nem csak helyet vesz el a térből, de a berendezési lehetőségeket is azonnal szűkíti. Ha felmérést készítenénk ma a társasházakat építtetők között, hogy lakberendezési szempontokat figyelembe vesznek-e a társasházak tervezésénél, akkor lehet csak néznének ránk, mert még a kérdést sem értenék.

Kisakkozott alaprajzok, ahol a kompromisszum a legenyhébb kifejezés tud lenni, amikor el kell dönteni, hogy melyik funkciót áldozzuk be a másikért. Tároló legyen több egy lakásban vagy egy normális dolgozó? Kényelmes konyha vagy inkább csak egy lebutított konyha + egy kisebb étkező. Kanapé vagy ágy legyen az egyszobás lakásban, mert ritkán fér el mind a kettő. Ha van külön hálószoba, akkor ott most kisebb legyen az ágy, hogy más bútor is beférjen, vagy legyen csak egy nagyobb ágy.

De egész olyan apróságok is bosszanthatnak minket, hogy nincs normális előszoba sok lakásban. Kabátoknak és cipőknek nehézkesen találunk kényelmes megoldást. A többfunkciós bútorokra egyelőre nálunk még biztosan várni kell. Addig azért nem árt tudni, hogy létezik, mert a társasházi élet nem csak nálunk jelent sok embernek kisebb életteret. Ez olyan all-in-one koncepciót képvisel, ahol a fürdő és konyha kivételével minden más funkciót szinte egyben próbálja meg kezelni. A bútor nem fix, hanem távirányítható, akár egy gombnyomással azt az alakját/funkcióját veszi fel, amire éppen szükségünk van. Mi itthon csak álmodozunk az ilyesmiről. Elmegyünk kisebb és nagyobb bútorboltokba, összevásárolunk néhány bútort és elhelyezzük őket úgy, ahogy jónak látjuk. Ezt a videót megnézve meg láthatjuk, hogy létzeik már másik megoldás is, csak nem karnyújtásnyira.
Forrás: orisystems.com (Megjegyzés: a link már nem elérhető)
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely