Szülők figyelmébe: 5 ok miért ne béreljünk vagy vásároljunk a belvárosban

A budapesti belvárosról elmondható, hogy nem igazán élhető, mégis a Budapestre költözők elsőszámú célpontja, ha vásárlásról vagy éppen bérlésről van szó. Ez kimondottan igaz a városba tanulni érkezőkre, akiknek a szülei a legjobbat szeretnék gyereküknek. A szülők piaci klisék és már több évtizedes sztereotípiák alapján keresik a legjobb lakást gyereküknek. Most nekik szeretnénk segíteni azzal, hogy a pénzükért jobb értéket kapjanak, mert a belvárost nekik már évek óta el kellene kerülni, de ha addig nem is tették meg, most már itt az ideje úgy beszélni a kérdésről, hogy azt mindenki megértse.

Miért nem az egyetem mellett kell lakni?

Több irányból közelítjük meg az erre adható választ, mert mint mindenben, gondolkodjunk itt is hosszú távon.

1. Élhető lakásban gondolkodjunk, amiben a gyerek jól érezheti magát, amiben felnőtté válhat,  amit otthonának érez, ami inspirálja a tanulmányait, segít olyan barátokat szereznie, és igazi párkapcsolatot élhet, amik együttesen később valóban segítik a karrierjét. Figyeljünk oda, hogy alacsony lég- és zajszennyezés legyen a környéken, csendes és nyugodt legyen, világos és vidám.

Ilyen lakás az egyetemek közvetlen közelében nagyon ritkán van. A régi „bérházak” ódon hangulata, sötét lakásai nem felelnek meg ezeknek a szempontoknak. Ha ki tudunk lépni ebből a régi beidegződésből Budapest teljesen más arcát ismerhetjük meg.

A legnagyobb baj a fejekben van ma is. Sok szülőnek Budapestről egyáltalán nem az jut eszébe, hogy ez egy élhető város, ami csak azért van, mert nem ismerik.

Ha ismernék tudnák, hogy Budapest ezerarcú, egy „kis Magyarország”, ahol 23 kerültben találhatja meg mindenki a magának elérhető és elfogadható életfeltételeket.

2. A belváros és főleg az egyetemek környéke mesterségesen túlértékelt, ahol az árakban nem az életminőség van beárazva, hanem a lakások hasznosítási lehetősége.

Ha mi otthont keresünk a gyerekünknek, akkor a pénzünkért tényleg sokkal jobb életminőséget bérelhetünk vagy éppen vásárolhatunk a belvároson kívül.

3. Budapest egész területén kiváló a tömegközlekedés, nem csak metró mellett lehet élni.

Az egyik tévhit, hogy azért kell közel laknia a gyereknek az egyetemhez, hogy gyorsan beérjen az iskolába. Ez is csak azért van, mert nincsenek tisztában azzal, hogy Budapesten egyáltalán nem nagy ügy 1 órát utazni a városban csak azért, hogy oda jussunk otthonunkból ahová szeretnénk. Az utazás a budapesti élethez hozzátartozik. Nincs az a pici hegyi utcácska, vagy az az eldugott  pesti külvárosi ház, ahonnan max. 10 perc alatt ne találnánk egy buszmegállót, ami bevisz minket a belvárosba. És most direkt két extrém példát hoztunk, hogy elmondhassuk Budapestnek nincs olyan része, ahol ne lenne a belvárosba tömegközlekedési lehetőség.

Budapesten a tömegközlekedés teljesen mást jelent mint Magyarország más részein. Aki ezzel sincs tisztában, könnyen azt hiheti, hogy körülményes és nehézkes lehet a közlekedés annak a több mint másfél millió embernek, aki nem a belvárosban él Budapesten.

4. Biztonság! A belváros Budapest legveszélyesebb része, a legtöbb veszély ott leselkedik a gyerekünkre és bajba is ott kerülhet.

Budapest sajátossága, hogy a veszély ott lapul, ahol a legkevésbé számítanánk rá. A belvárosban a bűnügyi statisztikák sokkal „színesebbek”. A szórakozóhelyeken, a főbb tömegközlekedési útvonalakon sokkal hamarabb érheti inzultus a gyerekünket, mint a bérleti díjakból vagy a lakásárakból erre következtetni lehetne. Sok aggódó szülő top három kérdése az eladó vagy a bérbeadó felé, hogy „biztonságos-e a környék”. A 8. kerületnek rossz híre van, úgy érkeznek a szülők is, hogy azt mondták, „csak a 8. kerületbe ne” – amiért az orvosi egyetemisták mindjárt azzal szembesülnek, hogy már az egyetemük rossz hírű kerületben van.

A 8. kerületben mégis kevesebb baj érheti a gyerekünket, mint az 5. vagy 6. kerületben. Budapest prostinegyede sem a 8. kerületben van, hanem az 5-ben, de ez annyira már nincs „reklámozva”.

A fiatal fiainkat rosszszándékú urak és hölgyek szólíthatják le vagy csábíthatják be olyan helyekre az 5. kerületben, amik máshol nagyon ritkán fordulhatnak elő a városban. Fiatal lányainkra is itt „vadásznak a szépfiúk és széplányok” és hamarabb kerülhetnek bajba este, mint a város más részein.

Mielőtt valaki azon gondolkodna, hogy nem misztifikáljuk-e túl a budapesti belváros veszélyeit, csak annyit tennénk hozzá, hogy Budapesten a turisták vonzzák a bajt. Ahol a legtöbb a turista, ott van a legtöbb veszély és rosszszándékú ember is. A budapesti turizmus minden előnye és hátránya koncentrálódik a belvárosban, amiért erre nem csak a budapesti taxishiénák építették ki hálózatukat, hanem más „üzleti érdekek” is.

A turisták által ismert és gyakran látogatott útvonalakon (1. kerület a Várnegyed és Gellérthegy, az 5. kerület Váci utca környéke), ha vásárolunk vagy bérlünk minden szépet és jót el fognak mondani csak azt nem, hogy a budapesti alvilághoz ennél közelebb már nem is élhetnénk…

5. Budapesten nem csak a belvárosi ingatlannak van értéke. A várost nem ismerők számára a belváros a jolly joker, amiért az elmúlt években drasztikusan át is lett árazva, persze élhetőbb ettől még nem lett. Szülőként nem lakásba kell(ene) befektetünk, hanem a gyerekünkbe, aminek része (egyik eleme) lehet egy lakás is. Csak egyáltalán nem mindegy milyen budapesti lakásról beszélünk.

Azt is mondhatnánk, hogy az egyszerű ember egyszerűen is gondolkodik, ezt pedig a budapesti lakáspiac kegyetlenül ki is használja.

Budapesten igazán a belvároson kívül van élet

Ha Budapestre költözik a gyerek, akkor azzal segíthetünk neki gondos szülőként, hogy ha először is mi magunk megismerjük a várost, időt szánunk rá, hogy olyan kompromisszumot találjunk, amivel a gyerekünk jövőjét valójában segítjük és ezt ő is így gondolja. Akinek van jelenleg kerete egy belvárosi albérletre vagy saját lakásra, az könnyen találhat alternatívát a város nem ennyire fűtött és sokkal élhetőbb részeiben is. A gyerek pedig könnyen bejuthat az egyetemhez a város bármelyik pontjából, miközben valódi értelemben minőségi életet élhet, ahol szülőként is szívesen látogatjuk meg és kevésbé aggódhatunk azon, hogy „hogyan is tud élni „abban a koszos, büdös és zajos” városban.


Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás