Miért utáljuk a bérlőket?

Bérlőként nem csak a bérleti díjak változása állíthat kihívások elé, hanem a társasházi lakóközösség is. A bérlőket kevés házban fogadják tárt karokkal. A bérlők mindig hangosak, nem tisztelik a szomszédokat, szemetelnek, rendetlenek és csak a baj van velük – gondolják az „állandó lakók”. A bérlőkkel szemben mindig sokkal nagyobbak az elvárások. Nem ritka, hogy azt kérik járjanak lábujjhegyen, suttogjanak, ne éljenek társasági életet és ha lehet, éjszaka se nagyon mászkáljon. Láthatatlan szellemként úgy éljen ott a bérlő, mint ha nem is élne ott. A bérlőkkel szembeni előítélet és ellenszenv elég általános.

Aki bérlőként nem tud egy lakóközösségbe beilleszkedni, az tulajdonosként sem fog. Az idióta bérlők idióta tulajdonosok is.

A társasházban élők a bérlőket valami egész másért szapulják, közösítik ki, ellenségesekednek velük akár. Még ennyi idő után is, a tulajdonostársak irigyek azokra a tulajdonostársakra, akiknek van egy felesleges lakásuk, amit kiadhatnak, pénzt csinálhatnak belőle. Az irigység csak az érem egyik oldala. Minden olyan tulajdonostársat kapzsinak, pénzéhesnek és persze felelőtlennek is tartanak, aki csak úgy bárkinek kiadja a lakását, csak és kizárólag a pénz miatt. Az irigység mellett a (lakó)közösség ellenségének is tekintik a bérbeadó tulajdonosokat a házban. Mivel a tulajdonos nem él ott, elég jó indok a bérlőt büntetni és hibáztatni mindenért. Vannak társasházak, ahol diszkriminálják a bérlős lakásokat például úgy, hogy bevezetik a 13. havi közös költséget a bérlős lakásokra. Igen, csak azért kell plusz egy havi közös költséget fizetnie a tulajdonostársnak, mert kiadja a lakását és nem él ott. Az indok és a magyarázat nagyon egyszerű. A bérlők amortizálják jobban a társasházat, nem az ott élők. Ahol kevesebb a bérlős lakás – ami a társasházak többsége – ott könnyen pénzeszsáknak nézik a bérbeadó tulajdonostársakat.

Fizessenek a gazdagok!

Akinek egynél több lakása van, az már gazdagnak számít Magyarországon. A fekete bárány albérletpiac pedig további indokkal is szolgál. Ha már úgy sem fizetnek adót a bérbeadók, akkor fizessenek többet a társasháznak. Miközben az albérletpiac szépen lassan fehéredik. Nagyon lassan, de az adózás az albérletpiacon sem tabu téma már. A társasházak mégis könnyedén meggyanúsítják a bérbeadókat a feketén kiadással. Rágalmazzák a bérbeadót, a bérlőt és az egész albérletrendszert. A lakóközösség mellett a közös képviseletek sem túl bérlőbarátok. Nekik a bérlő/bérlős lakás a nemfizető vagy nagyon késve fizető közös költséget jelenti általában. A lakóközösség a közös képviselettel összefogva igen kellemetlen helyzetbe hozhat bérbeadókat és bérlőket egyaránt.

Egy friss történet…

…egy olyan társasházból, ahol nem nagyon élnek bérlők. Sok a fix lakó, akik a bérlőre úgy néznek, mint ha egy hajléktalan költözött volna be a házba. A bérlő egy fiatal pár. A beköltözésük után kiderül, hogy a kaputelefon néha nem működik, amiért a házba kapukóddal nem lehet bejutni. Kapukulcs nincs. Egyszerű a megoldás, kérjünk kulcsot a gondoktól. A ház gondnoka évtizedek óta él ott és intézi a ház operatív ügyeit. De az idő eljárt felette és már nem olyan segítőkész, mint volt, derült ki utólag. A bérlő segítséget kér, de kap hideget-meleget, csak kulcsot nem. Akkor segítséget kér tőlünk. Mi a közös képviselőhöz fordulunk, szintén segítség helyett kioktatást kapunk. Pár másodperc után már kiabál velünk a telefonban, hogy minek akarunk kulcsot, biztosan elhagytuk, vessünk magunkra. Félórás beszélgetésből az derül ki, hogy a közös képviselőnek sincs kulcsa a házhoz – legalábbis ezzel akar lerázni minket. Volt ő is kint a házban, tudja, hogy gond van a kaputelefonnal, javítják hamarosan, de a kulcs mivel a bérlőnek kell, ezért szerinte az nem a közösség érdeke. Ő pedig a közösség érdekét védi. Segítséget kértünk a Franciországban élő tulajdonostól, hogy beszéljen már a „kedves gondnokkal”, aki egyébként mindig segítőkész volt előtte. Kimennénk és fizetnénk a kapukulcsért, amit sosem kaptunk a házhoz. A tulajdonos sem azzal a gondokkal beszélt telefonon, akit akkor ismert meg, amikor 15 éve megvette a lakást. Idézet az emailből, miután a gondokhoz fordult:

„Hát igen, az ellenségesség megvolt, Mirtill felhívta a Kovács bácsit, aki félórán keresztül szapulta. És nem hajlandó segíteni, csak azt hajtogatja hogy kaptunk kulcsot (15 éve, amikor vettük a lakást) és magunkra vessünk, ha elvesztettük. Úgyhogy ez zsákutca. Ami viszont a jó hír, hogy a jövő héten jönnek ki megjavítani a kaputelefont. Persze a lakónak addig is be kellene jutnia, de nagyon más megoldast nem tudok kínálni, minthogy próbáljon egy lakóval egyezkedni (de ne a Kovács bácsival 🙂 hogy kölcsönkérje a kapukulcsot egy másolás erejéig. Esetleg, ha sikerül, kettőt is csináltathatna egyúttal.”

Így muszáj volt kimennünk a házba napközben. A félórás közösképviselővel folytatott szájkarate egyetlen konstruktív eredménye az volt, hogy adott egy tippet kit kereshetnénk, aki általában mindig otthon van, mert otthon dolgozik. Egyenesen hozzá mentünk. Először elzárkózott a segítségnyújtás elől. Majd bemutattuk a lakás adásvételi szerződésének a másolatát, a tulajdonossal kötött szerződésünket, igazoltuk magunkat. Magyaráztuk, hogy az itt lakó bérlő esetenként nem jut be, áll a ház előtt és várja, hát ha valaki kijön a házból.  Mi sem hittük el, de kulcsot kaptunk végül és kedves mosolyt is. 10 perc alatt le tudtuk másolni, a bérlőnek a postaládában hagytuk az ő másolatait, az eredetit gyorsan visszaadtuk. Ez pedig csak egy kulcs története 2017-ben, amiben lehet a mogorva gondokot bűnbakként beállítani, vagy a csakazértis a „közösség érdekében” konfrontálódó közös képviselőt. El lehetnek mind a ketten keseredve, felesleges lenne beléjük rúgni még egyet. Egy korszak jelmezét viselik ők, a „fizessenek meg mindenért a gazdagok” világában élnek, amiben felnőttek, szocializálódtak, amit igaznak és helyesnek tartanak. Ez nem az ő hibájuk, ők is csak áldozatok.


Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás