Gázkonvektor helyére gázkazánt

A lakóingatlanok elavulása is nagyon felgyorsult. Korszerűsítésük egyik kényes pontja a fűtésrendszer modernizálása. Kritikus pont ez, mert még 2017-ben sem vagyunk hajlandóak a teljesen elavult gázkonvektort lecserélni. Teljesen mindegy, eladó vagy kiadó lakások piacáról beszélünk, a konvektor örökzöld. Frissen felújított, szép modern terű kisméretű lakásokban a konvektor még mindig nem olyan ritka látvány.

Mi a baj a konvektorral?

A gázkonvektor egy látványfűtés, egy ronda dísz a lakásban. Nem hatékony (= drága) és felfűteni sem lehet vele a lakást. A konvektoros fűtésről évtizedek alatt az a tévhit terjedt el, hogy olcsó.  Hazugságban élünk és közben minden télen fázunk a konvektoros lakásokban. A távfűtés vs. konvektor párharcban a konvektor azért számított jobbnak, mert „egyedi fűtés” és nem „központi”. Annyit fűtünk, amennyit mi akarunk, így nincs „túlfűtés” és persze „túlszámlázás”. A valóságban a konvektoros fűtésű lakások hidegek maradnak, nem túl komfortosak, a hőérzet bennük egyenesen katasztrofális tud lenni. Mindegy mennyit fizetünk fűtésre, ha nem érezzük, hogy fűtünk. A gázkonvektor erről szól. Nem nevezhető olcsónak, ha fázunk a lakásban. Egyedi fűtés, de túl sok értelme nincs, csak elpazaroljuk a gázt. Összehasonlítani a kályhával lehet, ami egy ponton, legtöbbször a kályha körül egész jól működik, de eltávolodva tőle, másik térben, már olyan, mint ha nem is lenne fűtés a lakásban. Sok konvektoros lakásban a konyhában, a fürdőben, a wc-ben, előszobában nincs is fűtés. Különösen az egyszobás lakások problémások, ahol csak a szobában árválkodik egy darab konvektor. Az esélytelenek nyugalmával kattog ki-be és használja a gázt, mert biztosan nem fog felfűteni egy pontból egy 30 nm körüli több térből álló kislakást. Télen rémálom a ruhák szárítása a konvektoros lakásokban. Próbálja mindenki a konvektor elé, mellé rakni a szárítót, mert különben nyirkosak maradnak és be is büdösödhetnek a ruhák. A gázkonvektorok kora már akkor lejárt, amikor igazából kezdtek elterjedni. A fa- és széntüzelésű kályhák helyett megjelentek a gázkályhának is nevezhető konvektorok. Városiasabb megoldásnak tűnt, de modernnek nem. Kémény nélkül, radiátorok nélkül nagyon könnyen lehetett beüzemelni. Ezzel a gyors, olcsó, de egyáltalán nem jó fűtés példájává vált. A lakást gázfűtésűnek lehetett nevezni és mindjárt a 20. században érezhette magát a lakója. De ma már a 21. században élünk és a konvektorok idejének vége.

Parapetes gázkazán a konvektor helyére

A fűtés korszerűsítése főleg kicsi lakásokban tud a lakás méretéhez képest aránytalanul  nagy költséget jelenteni. A tulajdonosaik már a lehetséges költségektől rosszul vannak. 60 nm-es lakásméretig évek óta van már olyan korszerű megoldás, ami a konvektor helyére telepíthető. Ezt pedig szó szerint kell érteni. Pont azért és arra találták ki, hogy a konvektort lecseréljék. Lánykorában nálunk ezért hívták ezeket konvektorkazánoknak. A hivatalos neve inkább parapetes gázkazán, amit a köznyelv minikazánnak vagy minicirkónak becézhet manapság. De nem a neve a lényeg, hanem, hogy nagyon könnyen és komoly adminisztráció és felesleges költségek (pl. kémény, kéményseprő és kéménybélelés költségei) nélkül telepíthető. Az egyik leglátványosabb különbség a normál gázkazánhoz képest, hogy ez nem a falon van, hanem a földön, pont úgy, mint egy konvektor. Első ránézésére úgy is néz ki. Aki még nem látott ilyet, azt hiheti, hogy az egy konvektor. A látványt csak az zavarhatja meg, ha a közvetlen közelében egy radiátor is  van. 

Gázkonvektor helyére gázkazánt
Lakás hirdetésben: parapetes gázkazán a bal oldalon és radiátor a jobb oldalon (Megjegyzés: a hirdetés már nem elérhető)

Kívülről, a lakáson kívül is pont ugyan az a látvány fogadja, mint egy konvektor esetében, a paraptet látja, ahol a füstgáz távozik. Amilyen kicsi, olyan kis hatékony készülék. Mert azon kívül, hogy pont ott van, ahol a konvektor volt előtte, minden másban már egy laikusnak pont úgy műkődik, mint a nagy gázkazánok: radiátorok, fűtéscsövek (amiben a víz cirkulál) és termosztáttal szabályozható fűtés. A korábbi típusoknál még nem volt komib-minicirkó megoldás, de manapság már az is van. Nem csak fűteni, hanem meleg vizet is tud központilag szolgáltatni a kis parapetes gázkazán. A konvektoros lakásokban a fűtést és a meleg vízet két különböző készülék biztosítja. Ez lehet gáz- vagy villanybojler. Ez is kiváltható ma már és a kicsi parapetes kazánnal, a fűtés és meleg víz egyszerre megoldható kisméretű lakásokban.

Nézzük meg röviden, hogy a konvektor helyére felszerelhető mini gázkazánban gondolkodóknak milyen lépésekkel és követelményekkel érdemes számolni:

– Az elavult konvektorok eltávolítása után elegendő akár csak egyetlen parapetes minicirkót felszereltetni, és ehhez csatlakoztatni a fűtéscsöveket, radiátorokat.

– A minicirkó kis helyen elfér, csendes, biztonságos, hatásfoka nagyon magas.

– A minicirkóhoz termosztát, külső hőmérséklet-érzékelő, de távvezérlő is csatlakoztatható.

– A minicikró a parapeten (ablakmellvéden) keresztül, tehát a lakáson kívülről kapja az égéshez szükséges levegőt, itt távozik a keletkező füstgáz is (Nincs CO veszély!!!)

– A turbós változatokból a füstgáz ventillátoros rásegítéssel távozik, tehát nem kell tartani égéstermék-visszaáramlástól, így a beszereléshez kéményseprői engedély sem szükséges.

– A Gáz Műszaki Biztonsági Szabályzat (GMBSZ) és az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) alapján a 3,5- 6 kW- közötti minicirkókat kéménybe nem kell kötni, illetve a füstgáz elvezetése a homlokzati falakon keresztül történhet.

– Ha a minicirkót azonos teljesítményű konvektor helyén üzemelik be, és a gázcsöveket nem kell levágni, úgy elég egy készülékcseréről szóló bejelentés a gázszolgáltató felé.

– Máskülönben a készülékhez kapcsolódó fűtésrendszerről műszaki tervet kell készíttetni, a kivitelezést követően műszaki átadással (MEO) vehetjük használatba.

– Ha a konvektor helyére kerül a minicikró, a társasházi tulajdonostársak hozzájárulása nem szükséges a fűtéskorszerűsítéshez.

– Viszont ha új kivezető nyílást kell vágni a parapeten, ilyenkor kérni kell a tulajdonostársak hozzájárulását. Az átalakítás azonban ilyenkor is nagyon minimális, mert maga a bekötés a teherhordó falaknál sincs építési engedélyhez kötve.

– Az átalakítások ideje alatt a gázszolgáltatás ki- és visszakapcsolása is teljesen díjtalan.

+ Nem szabad elfelejteni, hogy a parapetes gázkazánhoz is szükség van víz és villany csatlakozásokra a beüzemeléshez, mint a nagy gázkazánoknál.


Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás