Engedjük el a lakásárakat és foglalkozzunk inkább magukkal a lakásokkal 2017-ben. Unalmas, nem túl harmonikus lakásokkal nagyon könnyű találkozni bérlőként és vásárlóként egyaránt. De ha még vendégségbe megyünk, akkor is. Csak maximum nem beszélünk róla, mert illetlenség. A fantáziátlanság csak egy dolog. Mint ha tényleg hiányozna az igény az inspiráló otthonokra.
Most egy kritikus lakberendezési ötlettel foglalkozunk. Megosztó, mert a „galériáról” általában a szűk és sötét garzonlakások, fából készült, recsegő-ropogó és nyikorgó tákolmányaira asszociálunk. Van, amin csak térdelni lehet– az a fekvő galéria – de van olyan is, amin 160 cm magasságig egész kényelmesen fel lehet „állni”. Az biztos, hogy az egyterű lakásokat tönkre lehet tenni vagy éppen igenis, nagyon jól fel lehet dobni egy jól kitalált galériával.
Rendben van, kell hozzá megfelelő belmagasság. Budapest tág értelemben vett pesti és budai belvárosára jellemző a nagy beltér. Ezek látványos kihasználása már annál ritkább megoldás. Pedig egy galéria lehet egy kellemes kuckó is, alatta tároló funkcióval. Akár egy ablak nélküli gardrób is lehet ott vagy egy fürdőszoba. Miközben kimondta, hogy egy fürdőszoba nem lehet éppen a galérián? (ahogy a kezdőképen).
Az ilyen megoldások nem nagycsaládos lakástulajdonosoknak valók, nekik a galéria a gyerekszoba része lehet. Fel lehet dobni egy gyereknek a szobáját is egy klassz kis galériával. Ha több gyerek lakik egy szobában, akkor is csak a fantázia és a hely szabhat csak határokat. Igen, nem csak lakásokban, hanem házakban is alkalmazhatjuk a galéria nyújtotta előnyöket, a család legkisebb tagjainak nagy örömére.
A galéria-koncepció nem csak kis egyterű lakásokban tud jól jönni, hanem a nagyobb alapterületűeknél is.
Félünk az egyterűségtől itthon. Megint nem kell gyerekben gondolkodni. Az egyterű lakás nem családoknak, hanem gyereknélküli szinglik és párok otthona. Igenis lehet az vagány, szellős és sokkal tágasabb, mint azzal a sok felesleges fallal. Vannak olyan szerencsétlen elosztású lakások nálunk is, amiket igazán újra lehetne már gondolni a 21 században. Ne féljünk a saját árnyékunktól. Merjük átlépni azt. Feszegessük a határokat. Attól, hogy mi mindent egy külön, zárt térben (szobában) képzelünk el, még nem biztos, hogy jó úton járunk.
Apropó, például próbálkoztak nálunk is a loft lakásokkal. Amiknek a koncepciója az egyterűség, a nagy belmagasságuknak köszönhetően a kreatív térkihasználás. De ezek a légies lakások nem lettek túl népszerűek itthon. Pedig van az az életkor vagy élethelyzet, amikor a nyitott tér talán előrébb vihet minket a munkánkban és a magánéletünkben egyaránt. Ugye, mindenki néha úgy érzi, hogy minden olyan szűk körülötte és elfogyott a levegő? A magyar belsőépítészeti szokásaink zárt, szorongó, szűk világot teremtettek. Rajtunk múlik, hogy ez a jövőben is így marad vagy tudunk rajta változtatni.
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely