A józan ész eredményének értékeljük, amikor egy tulajdonos az eladási stratégiáját finomhangolja. Mivel mi minden olyan lakáspiaci szereplő előtt megemeljük a kalapunkat, aki a változtatás kényszere mellett lépéseket tesz a hirdetésének újragondolásával. A hirdetési piac is egy kicsit jobbá válhat ezért.
Belátta ugyanis, hogy egy panellakásnak is meg vannak a maga korlátai, így nem nevezhetjük luxusnak, akármennyire is érzi annak. Ennek egyszerű magyarázata van és nem mulatságos, sokkal inkább elgondolkodtató. A lakásviszonyaink elavult, rossz minőségű, lepusztult ingatlanokról szólnak Magyarországon. Sok magyar számára egy ilyen szintű és adottságú panellakás életszínvonala már tényleg elérhetetlen. A luxus igazából a „nehezen elérhető” köznyelvi használatának is tekinthető. Polgárpukkasztó vagy sem az indokolatlanul gyakori jelző, ha tehetjük csak nagyon indokolt esetben használjuk, de ha van rá mód, akkor inkább kerüljük.
A kezdő képet még január 13-án lecserélte, bár szerintünk teljesen feleslegesen. Az előző kezdőkép sokkal jobban megfoghatja az embert a lakáslistából. Az árat valamelyest csökkentette még akkor, de annak csak az iránya pozitív a mértéke csak a szándékot fejezi. Viszont a szándékot is értékeljük. Ezért több javaslatot is bátorkodtunk küldeni a hirdetőnek. Felajánlottuk, hogy szívesen átírjuk a hirdetési szöveget úgy, hogy a vevőjelölteket inkább kíváncsivá tegye és kapcsolatteremtésre késztesse, mint sem bosszankondjanak rajta, vagy kinevessék a hirdetését.
Tudjuk, hogy általában részletkérdésnek tekintik a szöveget, miközben a tárgyilagos és informatív tartalom megírása külön szakma is lehetne (legalább is tanítani kellene). De amikor egy eladó panellakás toronymagas árral van hirdetve, ott a szokásos „ingatlanos klisékkel” teletűzdelt hirdetési szöveg sajnos vevőtaszító. Egy eladónak az az érdeke, hogy minden potenciális vevő megkeresse azonnal, ahogy meglátja a hirdetését. Egy ingatlanos már megteheti, hogy vágja maga alatt a fát, mert az megfelel az ingatlanosokkal szembeni sztereotípiának. Illetve nagyobb hálózatok esetén a vevőjelölteknek inkább felhívják a figyelmét egy-egy lakásra, amikor egy másikra jelentkeznek. Így a vevők sokszor nem is látják a hirdetés szövegét, csak az ingatlanos elmondja, hogy szerinte mennyire „puhítható” meg a tulajdonos komolyabb érdeklődés esetén. Ahogy mondani szokás szakmai körökben:
„Annyiért úgy sem tudja eladni, amit még nem tud, de majd rájön. A lényeg, hogy mi vigyük neki a vevőt, ne ő találjon magának egyet, mert az nem üzlet nekünk”
– klasszikus ingatlanos trükk. Ez a tulajdonos is nagyon őszintén adta elő, hogy neki azt mondták még magasabb áron is eladható. A kétszínű ingatlanos kommunikáció egy nagyon egyszerű ingatlanos trükk, még is nagyon jól működik. Az eladót hátrányos helyzetbe kell hozni, ami az ingatlanosok számára azonnal piaci előnnyel jár. A vevők előtt pedig fényezheti magát az ingatlanos, hogy milyen jó áron meg tudta nekik szerezni a lakást. Eladóként azért jobb ha odafigyelünk, amikor az árazásban kérünk tanácsot ingatlanosoktól.
A hirdetési szövegben ennél a lakásnál is fontos lenne olyan árral kapcsolatos megjegyzéseket tenni, amiért a vevők nem hogy csak irányárnak nézzék azt, hanem egyértelműen érezzék az eladó rugalmas az ár tekintetében. Bár még mindig egyszerűbb/egyenesebb lenne egy reális(abb) árral történő hirdetés.
Egy jó hirdetés szinte elad egy piacképes lakást. Ezért eladóként igen is vegyük komolyan, gondolkodjunk a vevők fejével a megírásakor. Egy rossz hirdetés viszont akár meg is hiúsíthatja az eladói terveket és drámaian lelassítja az értékesítést. Ne legyünk önmagunk ellenségei eladóként sem.
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely