2016-ban 5193 db új társasházi lakás épült és további 17620 db társasházi lakásra adtak ki építési engedélyt. 2016 novemberében alátámasztottuk számokkal az újlakáspiaci fordulatot, amikor kiderült, hogy az értékesítési célra épült lakások (társasházi lakások) aránya megnőtt az építési engedélyekben és a megépített lakások számában is. Az újlakáspiac 2016-ban új szintre lépett erősítette meg a KSH a mai gyorstájékozatójában.
Két szempontból fontos ez a KSH jelentés. Egyrészről jól mutatja azt, hogy tavaly még egyáltalán nem épült olyan sok társasházi lakás.
Ez pedig azt is jelenti, hogy az újlakáspiacon a kínálat csak fokozatosan és lépésről lépésre bővül. Ez megerősíti azt a számítást is, hogy 2016-ban biztosan több lakást értékesítettek, mint 2015-ben az egész lakáspiacon.
Még 2017 januárjában is forgalomcsökkenésről beszélt az ingatlanközvetítő, ami egyszerűen nem igaz.
I. Ha az újlakáspiacon a kínálat nő, akkor a lakáspiaci forgalom is nő. Ez egy lakáspiaci törvény, amit jó figyelembe venni minden lakáspiaci forgalom becslés esetében.
A másik fontos szempont, hogy az új társasházi lakásokra vonatkozó építési engedélyek száma nem azt jelenti, hogy 2017-ben ennyi lakást fognak megépíteni.
Ez azt jelenti, hogy 2017-2019 között várhatóan ennyi lakást meg fognak építeni ebből.
A bankok hozzáállásától is függ az, hogy mennyi lakás épül Magyarországon, nem csak a fejlesztőkön és beruházókon.
Nagyon óvatosak a bankok, realistán optimisták és szándékosan fékezik az újlakáspiaci kínálat bővülését. Ezért az újlakáspiacon 2017-ben se várjunk csodákat, ami a megépített új építésű lakások számát illeti. Várhatóan továbbra is 10 ezer társasházi lakásnál kevesebb fog megépülni idén. Ami pedig ennél is fontosabb, az újlakáspiacon 2016-ben nagyon sok fejlesztő és beruházó előre hozta az építési engedélyek beszerzését. Magyarul szinte mindenki építési engedélyt kért, aki az elkövetkező néhány évben társasházat akar építeni. Nagy a kérdőjel az építési engedély trendjében. Egyáltalán nem biztos, de legalábbis igen nagy a bizonytalanság, hogy 2016-hoz képest idén több társasházra kérnének építési engedélyt. Igen valószínű, hogy tiszavirág életű fellendülésről beszélhetünk, ami viszont már az egész lakáspiacra hatással lehet.
II. Egy nem optimista újlakáspiac mindig beteggé teszi az egész lakáspiacot. Ez is egy lakáspiaci törvény, amit jó figyelembe venni mindenkinek, aki a lakáspiac jövőjéről beszél.
Idén már ki fog derülni, hogy 2018-tól milyen lakáspiacra készüljünk fel. Talán a vihar előtti csend éve lesz ez, amikor szépen sütni fog a nap, de közben a távolból már látható lesz a beboruló égbolt. Az újlakáspiac többet árul el a lakáspiaci folyamatokról, mint azt, hogy hány új lakást építenek Magyarországon.
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely