Az államadósság és a lakáspiac rejtett kapcsolata

Az ingyen pénz családbarát? – tettük fel ezt a provokatív kérdést tavaly nyáron, amikor az államadósságfüggő államról gondolkodtunk.

Azt észrevették, hogy mára már mindent átneveztek államiról nemzetivé, kivéve a MÁV-ot és az államadósságot?

A vasút és az adósság még mindig nem nemzeti, lehet még sokáig nem is lesz az. A vasútnál ez érthető. Azt tudják, hogy mi a MÁV 5 ellensége? A négy évszak és az utasok : – ) Az államadósságnak nincs ellensége, annak mintha csak barátai lennének. Magyarország adóssága hol lassabban, hol gyorsabban, de nő. Most például már féléve újra nagyon nagy sebességgel nő. Volt erre már példa. De arra emberemlékezet óta nem volt példa, hogy az adósság félévnél tovább nőjön nagy sebességgel. Gyorsabban már nőtt, de 6 hónap után legalább leállt ez a gyors növekedés. Most viszont úgy áll, hogy az államnak csökkenő bevételekkel, növekvő kiadások mellett, az államadósság soha nem látott ideig tartó gyors növekedése mellett kell hitelesnek és hitelképesnek maradni.

Kérdezhetnék, hogy a lakáspiacnak mi köze az államadóssághoz?

A grafikon szerint sokkal több, mint azt egy laikus gondolná. Valahogyan az államadósság gyors növekedésével a lakáspiac is megváltozik. 2008 ősze után tudjuk, hogy a lakáspiacon olyan időszak következett, amire sokan lehet már nem is igazán emlékeznek. Idővel megszépülnek még a rossz emlékek is. 2013 végéig eltartott ez a nehéz időszak, amikor nehéz volt eladni, nehéz volt vásárolni is, körülményes volt minden. Majd 2014-gyel minden megváltozott, miután teljesen véletlenül éppen szintén volt 2013 vége és 2014 eleje között egy látványos adósság emelkedés.

A 2008 végi és a 2009 eleji adósság növekedés után a lakáspiac leállt, a 2013 végi és a 2014 eleje közötti államadósság növekedés után viszont feltámadt. Legyinthetnénk, hogy ez is bizonyítja az államadósságnak az ég világon semmilyen egyértelmű hatása nincs a lakáspiacon. Csak merő véletlen, hogy éppen a lakáspiacon a változások ennyire egybeesnek az államadósság hirtelen megugrásával. Lehet igazuk van. Lehet, tényleg belemagyarázás az egész. De nézzük csak meg mi a helyzet ma a lakáspiacon és az államadósság ügyében, mert egyik sem olyan egyértelmű.

A lakáspiac 2018 végére kifulladt és kettészakadt

Kifulladt, mert 2019-ben biztosan kevesebb lakóingatlant adtak el Magyarországon, mint 2018-ban. Tehát 2013 után, 2019 volt az első olyan év, amikor az adásvételek csökkenéséről kellett újra beszélni. Kettészakadt, mert a lakáspiac vidékre költözött. A lakásárak növekedése a nagyvárosok privilégiuma maradt, de ott egyre kevesebb ingatlant adtak el. A nagyvárosok adásvételi piaca a társasházakról szól elsősorban. Így országosan a társasházi lakások adásvételi aránya folyamatosan csökkent és ez a trend még ma is tart. Vidéken viszont nőtt a forgalom, a családi háza értékesítése csak nőtt és nőtt.

A vidéki lakáspiac lett a lakáspiac alapja, a vidéki lakásvásárlók – akik igazából családi ház vásárlók – viszik a hátukon az egész lakáspiacot. Ez a lakáspiac már nem is igazán lakáspiac. Ez már házpiac. A házpiac árai viszont nem tudnak úgy nőni, mint a társasházi lakások ára. Sőt, 2019-ben már csökkenő pályára is kerültek és 2020 első negyedévével jól láthatóan csökkentek is. Ez a csökkenés azóta is tart.

Aki ma lakásárakról beszél, vagy a lakásárak csökkenéséről, az valójában házárakról és a házárak csökkenéséről beszél. A családi házak olyan mértékben főszereplői lettek az úgynevezett lakáspiacnak, hogy az áruk jóval inkább érvényesül a statisztikákban, mint korábban. Ez a trend 2021-ben tovább folytatódik. Az a kérdés csupán, hogy társasházi lakások ára meddig tartja magát.

A lakáspiac ebből a szempontból igencsak zavarba ejtő. Nem minden úgy történik, hogy könnyen megértsük. Azt még értjük, hogy az árak tudnak nőni és csökkenni. Még azt is értjük, hogy néha több és néha kevesebb ingatlant adnak el. Az már képzavart okoz, ha úgy adnak el egyre kevesebb lakást, ha közben nő az áruk. Ha kevesebb ingatlant adnak el, akkor miért nem csökken az áruk? – jön a racionális kérdés. Azért, mert a lakáspiac nem racionális.

A magyar lakáspiacon úgy is el tudnak adni egyre több ingatlant, hogy közben az áruk csökken. Ilyen a vidéki lakáspiac, vagyis házpiac. Ezt már jóval természetesebbnek érezzük. Ha valaminek csökken az ára, akkor annak nő a kereslete – ezt sokan kívülről fújják. De a lakáspiacokon ez annyira azért mégsem természetes jelenség. A lakáspiacon a lakásárak csökkenése az adásvételek csökkenését hozza magával. Láthatóan nem mindig, de inkább ez a természetes. Ezt tudja az állam is. Ezért biztos, ami biztos, mindent megtesz, hogy ne álljon le a lakáspiac, ne csökkenjenek az adásvételek legalább vidéken. A nagyvárosi lakáspiacon már 2016 óta csökken az adásvételek száma. Durva, mi! Vidéken meg szépen kapaszkodott felfelé. De 2019-ben már nem tudtak annyival több ingatlant eladni vidéken, mint amennyivel kevesebbet adtak el a nagyvárosokban. A budapesti lakáspiac már 2019-ben inkább a 2014 előtti lakáspiacra hasonlított, kivéve a lakásárakat.

Az állam nagyon szeretné elkerülni, hogy a vidéki lakáspiacon is a 2014 előtti állapotok térjenek vissza

És mit ad isten, az államadósság éppen ismét gyors növekedési időszakban van. A lakáspiacon pedig hasonlóan nagy a bizonytalanság, mint amilyen 2008 és 2013 őszén volt. Az állam inkább azt szeretné, hogy a lakáspiac inkább hasonlítson a 2014 utáni időszakra, ne az az előttire. Nagy bravúr lenne, ha ez sikerülne. Tényleg. A 2009-2013 közötti lakáspiac kevés embernek okozott örömet, sokkal kevesebbnek, mint a 2014-2018 közötti. Ha az emberek bosszankodnak és szomorúak a lakáspiac miatt, esetleg egyenesen aggódnak miatta, az más megvilágításba teszi az államadósságot és annak a gyors növekedését is. Az államadóssággal szembeni toleranciánk csökken, ha úgy látjuk ez negatívan befolyásolja az életünket. Ez történt 2008/2009-ben. Mi fog történni 2020/2021-ben?


Frissítve: 2020. október 23.

Kép: Instagram

Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely

További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás