A magyar építőipar ellentmondásai

Január 19-e van, de már 215 építőipari céget alapítottak ebben a 19 napban és közben 214 szűnt meg. Munakerőhiányról és még inkább válogatós építőipari vállalkozásoktól volt hangos 2017. 2018 miről fog szólni? Az Olimpiai láng reménye elaludt. Az építőipari cégek száma 2018-ra a Nemzeti Cégtár szerint 50 ezer alá csökken. Nincs mit tenni. Az építőipar tisztul a maga módján. Fogynak a cégek. Évek óta több szűnik meg, mint amennyit alapítanak. Mennyi lehet ezek közül igazán életképes? Nem nagyon tudni, mert a számok szerint évről évre egyre kevesebben tudnak talpon maradni.

A magyar építőipar ma elvileg jó helyzetben van. Hangsúlyozzuk, hogy elvileg, mert ember nincs ebben az országban, aki el tudná dönteni, hogy egy iparág tisztulása tényleg így néz-e ki? De feltehetnénk azt az egyszerű kérdést is, hogy Magyarországnak hány stabil építőipari vállalkozásra lenne szüksége?

A bökkenő az, hogy az építőipar nem stabil. Piaci alapon alig tud működni, állami megrendelésekből él általában. Azok a híres neves közbeszerzések, a szinte mindenki által egyöntetűen nem túl igazságos és költséghatékony közbeszerzések világa mozgatja és irányítja az építőipari termelés különösen jelentős részét. Az meg nem úgy működik, hogy én egy jó cég vagyok, jól végzem a dolgom és az áraim is korrektek. Na igen, az építőipar és a korrektség az két külön fogalom.

Építőipari cégben megbízni olyan érzés, mint kurvába szerelmesnek lenni.

A magyar építőipar ellentmondásai - Építőipari vállalkozások száma 2012-2017
A magyar építőipar ellentmondásai

A közbeszerzések sötét és átláthatatlan világából a lakásépítések világa sem sokkal barátságosabb környezet

Munkakörülmények, fizetési morál, munkaerő minősége. A nem magyar nyelven beszélő munkaerőn már meg sem lepődünk. Tavaly arról is beszéltek, hogy már importálni kell a munkaerőt az építőiparba. Importálták már azt előtte, mielőtt arról nyakkendősök és jól fésült kígyóbőrképű lobbisták hangosan beszélni kezdtek volna.

Ha a magyar nem hajlandó embertelen körülmények között dolgozni egy EU-s országban, akkor hoznak ide olyat, aki igen. A magyar építőipar már nem feltétlenül a magyar munkaerőtől függ, hanem az importtól.

2018-ban talán majd erről is többet lehet majd hallani és nem csak az építkezéseken, ahol lehet, hogy tolmács nélkül már ma is elvesznénk. A médiában egyelőre még a magyar munkaerőpiaci folyamatokban keresik a megoldást, hogy az építőipar éhségét csillapítani tudja. Egyre kevesebb az építőipari vállalkozás, de egyre éhesebb mind. A magyar bérek úgy is túl magasak már az építőiparnak. Mondjuk ezt előtte is úgy oldották meg, hogy nem fizették ki. Körbetartozással kezelték a nemkívánatos (munka)bérszintet.

Az olcsóbb és sokesetben „igénytelenebb” külföldi munkaerő még nem tudjuk, hogy a körbetartozások módszerének egy alternatívája vagy tényleg tényleg valami új világ kezdete.

Építőpari munkaerő tőlünk is ment nyugatabbra dolgozni azonnal, már a 90-es évek elejétől kezdve. Most meg hozzánk jönnek dolgozni, de nem Nyugatról persze. Az építőipar vendégszeretete is olyan, mint a korrektsége és a stabilitása. Nehezen értelmezhető, mint maga az egész magyar építőipar.


Kép: Instagram

Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás