A jó döntés

Pénz nélkül nincs ingatlan. Ha van pénz, akkor a jó döntéshez nincs biztos recept. Mit vegyek? Mennyiért? Hol? Mikor? Venni nagyon nagy felelősség. Spontán, megérzés alapján vagy jól átgondolva, kivárva a legjobb pillanatot? Mit jelent a legjobb pillanat? Honnan tudom, hogy észreveszem a jó ajánlatot, amikor olyan érzés tud lenni a lakásvásárlás, mint tűt keresni a szénakazalban? Kiben bízhatok meg, ha vevő vagyok? A jó vevő egészségesen kételkedik magában és konstruktívan kritikus önmagával szemben mielőtt tényleg meghozná a végső döntést. Igazából retteg. Retteg, mert a legjobb döntést akarja meghozni, de sohasem tudhatja, hogy tényleg azt hozza-e meg.

Sürget az idő. Dönteni kell. Van egy határ. Határ, amit nem érdemes átlépni. Az elhúzódó lakásvásárlás ugyanis növeli a bizonytalanságot és károsan befolyásolja a józan ítélőképességet. Az elszalasztott lehetőségek száma csak nő, a lakásárak szintén. A vevőnek minden túl drága – egy közhely.  Vevőként az árcsökkenésre várni talán az egyik legkockázatosabb döntés.

Hinni a rossz lakásárakban, a túlértékelt ingatlanokban – a vevőcsapda. Egyrészt túlértékeljük az ingatlant, értékes vagyontárgyként tekintünk rá. Másrészt mégis beleőrülünk, hogy véletlenül túlértékeljük, amikor fizetünk érte. Ez a lakáspiacon a kereslet paradoxon.

A túlértékeltség a mágnes – a vevőmágnes. Az ingatlan vonzza és taszítja is a vevőt.

Egy adott ingatlannak mindig csak egy vevője van – ez a vevő törvény. A vevőmágnes így minden más vevőt taszítani fog. Ha egy ingatlannak nincs vevője, akkor minden vevőt taszítani fog. Ha a vevőnek nincs megvásárolható ingatlan a piacon, akkor őt minden ingatlan taszítani fog. Ez már a kereslet-kínálat paradoxon.

A lakáspiacon a vevők és az eladók egy jelentős része nem találja meg a párját. Ezt viszont egyik fél sem ismeri fel időben. Reménykednek, hisznek és várnak, kivárnak. Vissza is jutunk a vevőcsapdához. Vevőcsapdába az a vevő kerül, akit minden ingatlan taszít a lakáspiacon.

A vevőcsapda rabjai az ingatlanpiacon a kereslet gerincét adják. Mármint annak a keresletnek, ami mögött kvázi tényleg van anyagi fedezet. Lehet készpénz pl. devizában. Lehet forint államkötvényben. Tényleg van pénzük és lehetőségük vásárolni, csak nem képesek dönteni. Ettől van egy állandó és biztos kereslet a magyar lakáspiacon. A keresletet itthon pénzben mérjük. Ha van pénze a vevőnek, akkor tényleg vevőként tekintünk rá. A lakáspiacon is kevés a pénz a boldogsághoz. El is kell tudni költeni. A vevőcsapda rabja, mint a partra vetett hal, vergődik, amíg valahogy vissza nem kerül ismét a magyar lakáspiac tavacskájába. Ehhez külső segítségre van szüksége.

Mi az, ami nem segít? A téves lakáspiaci információk. Mondjuk egy kézi vezérelt KSH. Az egymásnak ellentmondó hírek. A lakáspiac farizeusai. A tájékozatlanság, a dezinformációs hadjárat a lakáspiacon elbizonytalanítja a vevőket és kritikus szintre emeli a vevőcsapdába rekedtek számát.

A magyar lakáspiacon a hazudozásnak mérhető adásvételcsökkentő hatása van. A kínálati oldal itthon időről időre hajlamos túlzásokba esni. Abban a hitben él, hogy nincs következménye a vevők megtévesztésének. Tükör-hatásnak hívjuk ezt a jelenséget a magyar lakáspiacon. Azért tükör, mert a kínálat nem veszi észre, amikor a vevőkről, a vevőkhöz beszél, akkor valójában csak egy tükröt néz és önmagát látja benne.

A kínálat saját maga hatása alá kerül, elveszíti a kapcsolatot a kereslettel, a vevőkkel. A magyar lakáspiac többek között ettől is szenved.

Hazugságspirálba került a kínálat. A kínálat – az ingatlantulajdonosok mellett – szélesebb értelemben minden olyan szereplőt jelent a lakáspiacon, aki a vevők pénzköltésében érdekelt. Rossz irányba halad a magyar lakáspiac kínálati oldala. Ne legyen senki játékszere a lakáspiac. Gyors és egyértelmű irányváltásra van szükség. A vevők bizalmát idő lesz visszanyerni. Lépni kell. Lépésről lépésre csökkenteni kell a szakadékot a kereslet és a kínálat között. Tégláról téglára újra kell építeni a magyar lakáspiacot.  A mitománia a lakáspiac démonja. Démonűzésre felkészülni.


Kép: Instagram

Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely

További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás