A lakáshirdetési oldalakon felújított lakások lesznek, de karbantartott lakásokat nem fogunk találni. Még baráti beszélgetésekben sem igazán gyakori, hogy bárki megemlítené karbantartotta a lakását. A fejújítást nálunk gyakrabban használják a karbantartás szinonimájaként. Olyankor is felújítottnak neveznek egy lakást, amikor abban csak karbantartás történt. Az megint egy másik történet, amikor több éve történt felújítást a hirdetésekben úgy állítanak be, mintha „tegnap” történt volna.
Vita lehet abban, hogy meddig nevezzünk felújítottnak egy lakást. Szerintünk addig, amíg nem jut eszünkbe róla, hogy fel kellene újítani.
Abban már nincs helye vitának , hogy mi is valójában a felújítás és mi csak karbantartás. A felújítás egy nagyszabású munka, amikor a lakás életszínvonala szintet lép. Ha egy korábbi életszínvonalat kívánunk szinten tartani, az csak karbantartás. Vegyük például a panelprogramos társasházakat, ahol kicserélik a külső nyílászárókat is. Az ilyen panellakást nem hívjuk felújítottnak, csak azért, mert kicseréltek rajta néhány ablakot. Ebből adódik az, hogy ha egy lakásban a nyílászárók/bejárati ajtó cseréje önmagában még nem jelentenek felújítást.
A felújítás egy teljeskörű munkafolyamat, amiben az egész lakás 100%-ban átalakul, nem csak egy bizonyos része változik. A karbantartás nem helyettesíti viszont a felújítást.
Félreértés alapját jelentheti nagyon sok lakáshirdetésben…
…hogy az eladó vagy éppen a bérbeadó a jó gazda/tulajdonos magatartást úgy állítja be, mintha szívességet tenne akár a vevőnek, vagy akár a bérlőnek, amikor a lakására költ. Nagyon hangosan jegyeznénk meg, hogy ez a kötelessége:
Egy ingatlant birtokolni nem csak jogokkal, hanem kötelezettségekkel is jár. Arra áldozni kell rendszeresen. Eközben a szükséges karbantartások is elmaradnak az eladó és kiadó lakásokban, ami nem kevés fejfájást okozhat vevőknek és bérlőknek, mert ezek sem az eladási árakban, sem pedig az elvárt lakbérekben nem igazán tükröződnek vissza.
Ilyen környezetben, azok a tulajdonosok, akik akár kisebb munkákat végeznek a lakásukon, mindjárt felújításnak tudnak nevezni minden apróságot. A hirdetési képek és szövegek között ezért is tud olyan nagy kontraszt lenni. Olyan, mintha nem is azt a lakást hirdetnék, mint amiről beszélnek mellette. A szövegben minden új, minden szép, felújított, a képeken meg látjuk, hogy nem az. Ingatlanértékesítők is gyakran tapasztalhatják, hogy egy tulajdonos megkeresi őket a frissen felújított lakásával, amiről kiderül, hogy valójában 20 éve újították fel. Magyarul csak karbantartották a 20 éves állapotokat és életszínvonalat a lakásban. A lakás egyáltalán nem felel a mai elvárásoknak és nem nevezhető frissen felújítottnak. Egyszerűen csak elvégezték a szükséges karbantartásokat, hogy a lakás pont úgy nézzen ki, mint 20 évvel ezelőtt a felújítás után.
A csapokat megeszi a vízkő, cserélni kell. Szaniterek használódhatnak el, amiket szintén cserélni kell. Akármelyik vizes helyiségben is történik ez, nem fogjuk azt felújítottnak nevezni, mert új csap van benne vagy wc csésze/wc tartály. Tönkremegy a kazán, a villanybojler, gázkonvektor, cserélni kell újra, de ettől még nem fogjuk azt mondani, hogy új fűtés és melegvíz rendszer van a lakásban. Felcsiszoljuk a parkettát, amit illik elvégezni, mert az jelenti a parketta karbantartását, de nem hívjuk lakásfelújításnak. A konyhában kicserélünk egy elromlott konyhagépet, de a konyhát nem fogjuk felújítottnak nevezni emiatt. Lecserélünk egy lámpát a nappaliban és ettől a nappali még nem lesz felújított.
Kiragadva, egy-egy munkafolyamat nem jelent egyből lakásfelújítást
Árnyalja a képet, amikor a hirdető is érzi, hogy nem kóser a lakása. Próbálja menteni a menthetőt és nem a lakást hívja felújítottnak – mert az tényleg túlzás lenne – inkább azt mondja, hogy a fürdőszoba/konyha fel van újítva. Jellemző, hogy nálunk ritkábban újítanak fel, alakítanak át egyszerre egy lakást, inkább csak különböző helyiségeket, több év különbségekkel, ami nagyon meg tud látszódni. Vitára az megint okod adhat, hogy milyen minőségű az a felújítás. Több esetben a nem túl minőségi munkát a vevő és a bérlő itt is inkább csak karbantartásnak fogja érezni, újnak, felújítottnak, „mainak” nem.
Nem is kell elmenni az ízlések és pofonok világába, hogy kinek mi tetszik, mi felel meg. Elavult, korszerűtlen és kókány megoldások, Mekk mesterek kivitelezésében. A lakástulajdonosok egy része akkor is ezermesternek érzi magát, ha nem tud minőségi munkát végezni. Ott és úgy spórol, ahol és ahogyan csak tud és ez bizony látszódni is fog a végeredményen.
Erről kellene beszélni és nem megjátszani a sznobot, hogy ki milyen színeket, formákat, anyagokat, hangulatot részesít előnyben. Ha egy lakás nem egyszerre és nem teljes egészében kerül felújításra, átalakításra, modernizálásra a kor elvárásainak megfelelően, akkor az inkább csak karbantartás. Nincs félig felújított lakás. Nincsen részlegesen felújított lakás sem. Felújítandó és hanyagul, rosszul karbantartott lakások vannak. A hirdetési oldalak erre még nem helyeznek elég hangsúlyt, tolerálják a hirdetői visszaéléseket, teret adnak a félrevezető és megtévesztő (= fogyasztóvédelmi jogokat sértő) lakáshirdetéseknek.
Kép: Instagram
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely