Vannak hibrid állat és növény fajták. Vannak hibrid autók. De milyen egy hibrid épület? Többfunkciós, több célt (ki)szolgáló ritka emberi alkotások. Nálunk is vannak rá próbálkozások. Társasház és színház (József Attila Színház, Budapest). ” Bejárata és előcsarnoka részben egy lakóház földszinti és I. emeleti szintjén található, mely lakóházhoz egy nyaktaggal kapcsolódik a földszint és galéria szintekből álló színházterem.” Társasház és Bevásárlóközpont (Alle Bevásárlóközpont, Budapest). „A komplexum a 46 ezer négyzetméteres Bevásárlóközpont mellett 6100 négyzetméter „A” kategóriás irodaterületet és egy 89 lakásból álló lakóparkot, a Simplon Udvart is magában foglalja.„
Gimnázium és társasház?
Nem nálunk, de van ilyenre is példa, amikor úgy gondolnak újra egy oktatási intézményt, hogy közben lakhatási szempontokat is figyelembe vesznek. Tudjuk, nálunk semmi se legyen magas. Azt is tudjuk, hogy minek felfelé építkezni, amikor annyi, de annyi a beépítetlen terület van. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a városképünket féltjük mindentől, ami magasabb politikai vagy egyházi épülettől. Mintha jelképesen állam és egyház uralkodhatna rajtunk csak, semmilyen más épületnek „nincs joga” az ég felé törni.
Az Eiffel-torony óta Európában is van törekvés arra, hogy az ég és a föld között ne az állam és az egyház szabjon határokat. Magyarországon még nem tartunk itt.
Attól még beszélni szabad róla. Már csak azért is, mert nem csak a magyar építész szemléletnek nincs túl sok köze a világ építészeti irányvonalaihoz, de még az építész oktatásunk sem igazán túl izgalmas. Még maga a Budapesti Műszaki Egyetem is tisztában van vele, hogy milyen helyet foglal el a világban. Bécsben és Prágában is van világszínvonalú építészképzés. Nálunk meg nincsen.
Úgy érezzük kötelességünk erről is beszélni
Bár az oktatáshoz nem értünk, a szívünkre még hallgathatunk, amikor egy épület hat ránk, jó értelemben: 35XV hibrid épület, New York, NY, USA. El lehet rajta csodálkozni, hogy ilyet és így is lehet. Azon is lehet elmélkedni, hogy tényleg be kell-e építeni minden vízszintes területet, minden talpalatnyi földet, vagy inkább lehetnének magasabb épületek és közben meg több zöld felület körülötte. El tudnák képzelni a pesti vagy a budai belvárost úgy, hogy mindenhol fele annyi épület lenne, de kétszer magasabb. A felszabaduló területek meg zöldek lennének? Mi el tudjuk képzelni. Attól, hogy lehet sohasem valósul meg, még akkor is el tudjuk képzelni. Mert képzelődni szabad, ahhoz mindenkinek joga van. Azt nem szabályozhatja sem állam sem egyház, szerencsére. A gondolat szabadsága adja az építészet szabadságát is.
Kép: archdaily.com
Forrás: archdaily.com
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely